Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Dramatyczne podwyżki cen prądu

Ponad 24 mln zł więcej zapłaci Łódź i jej partnerzy z Łódzkiej Grupy Zakupowej za energię elektryczną w 2019 roku, a wszystko przez dramatyczne podwyżki cen prądu.

 

Już od 2014 roku Łódź kupuje energię elektryczną w ramach Łódzkiej Grupy Zakupowej, w skład której wchodzą samorządy z Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, jednostki miejskie czy łódzkie placówki kultury i ochrony zdrowia. Dzięki wspólnym zakupom podmiotom wchodzącym w skład grupy udało się zaoszczędzić łącznie ok. 35 mln zł.

 

Niestety ze względu na znaczne podwyżki cen prądu w 2019 roku Łódzka Grupa Zakupowa zapłaci za energię elektryczną ponad 24 mln zł więcej.

 

"Duży wzrost cen energii elektrycznej oznacza, że w 2019 r. Łódź i instytucje miejskie będą musiały wydać ponad 11 mln zł więcej. Na przykład Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi na oświetlenie uliczne wyda ponad 5 mln zł więcej, a szkoła przy ul. Balonowej wyda na energię elektryczną o 40 tys. zł więcej. Aquapark Fala zapłaci za prąd więcej o  70 tys. zł, a łódzkie lotnisko aż o 400 tys. zł. Jeszcze więcej, bo aż o 600 tys. zł wzrosną rachunki za prąd dla Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera." - wylicza Tomasz Trela Wiceprezydent Łodzi.

 

Gdyby nie wspólna inicjatywa i powstanie Łódzkiej Grupy Zakupowej podwyżka cen prądu byłaby jeszcze bardziej odczuwalna i mogłaby wynieść nawet 70%.

 

"W skali całego kraju podwyżki cen energii elektrycznej dla samorządów liczyć trzeba w miliardach zł. To bardzo niepokojące. W tej sytuacji konieczna jest interwencja premiera, w którego gestii znajdują się państwowe spółki zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją energii elektrycznej" - podkreśla wiceprezydent Trela

 

Tegoroczna stawka za 1 MWh wynosiła 219,60 zł, z kolei w roku 2019 Łódzka Grupa Zakupowa będzie musiała zapłacić aż 336,63 zł za 1 MWh, co stanowi wzrost o ponad 50%. To poważny problem dla samorządów, ich instytucji, a także mieszkańców.

 


Podwyżki cen prądu uderzają w samorządy Podwyżki cen prądu uderzają w samorządy

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem