Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

W obronie sądów

dodano 2017-07-16 23:26 w kategorii: Powiatowe

Łódzki plac Dąbrowskiego, przed siedzibą Sądu Okręgowego dziś wieczorem zapełnił się niemal w całości. Ponad tysiąc łodzian zebrało się, by zaprotestować przeciwko rewolucyjnym zmianom w systemie sądownictwa, które forsuje PiS.Zgodnie z apelem rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa, sędziego Waldemara Żurka, zebrani tak w Łodzi, jak w innych miastach swój protest wyrażali, między innymi, przez utworzenie "łańcucha świateł" - wszyscy mieli w dłoniach zapalone świece. Jak podkreślali, jeśli w życie wejdą pisowskie ustawy przemodelowujące sądownictwo, Polska przestanie być krajem demokratycznym. - Jarosław Kaczyński metodami quasidemokratycznymi, poprzez Sejm i Senat, forsuje rozwiązania zbliżone do faszystowskich - mówi Onetowi Marcin Gołaszewski z łódzkiej Nowoczesnej. - Jeśli nie będzie wolnych sądów, a do tego właśnie zmierza PiS, nie będzie w Polsce ani uczciwych wyborów, ani uczciwego życia na co dzień. I mówię tu o każdym z nas, bo każdy może któregoś dnia trafić przed obliczne sprawiedliwości. Kto chciałby, żeby sądził go sędzia z partyjnego nadania? - retorycznie pyta Gołaszewski. Jak dodaje, Sąd Najwyższy w obecnej postaci był i powinien pozostać gwarantem państwa praworządnego. - Bo jeśli tego zabraknie, PiS będzie mógł dowolnie kształtować wynik wyborów, dowolnymi metodami. Po to właśnie chcą przejąć sądownictwo i głównie Sąd Najwyższy. Na to nie wolno się zgodzić - mówi Gołaszewski.Obecny na manifestacji łódzki wiceprezydent i wiceszef SLD Tomasz Trela podkreśla, że na dziś jedynym wyjściem jest żądanie radykalnego przecięcia obecnej sytuacji. - Żądamy przyspieszonych wyborów - mówi Onetowi Trela.- Chcemy, by cała, zjednoczona opozycja jednogłośnie wyartykułowała ten postulat. Niech Kaczyński zmierzy się twarzą w twarz z całym społeczeństwem - apeluje. - Wobec tego, co PiS chce zrobić z sądownictwem, sytuacja dojrzała do tego, żeby cała opozycja wyszła na ulice i na tych ulicach została. Do czasu, aż zmusimy ich by zmierzyli się z nami przed urną wyborczą. I to trzeba na PiS-ie wymusić zanim przejmą Sąd Najwyższy, by dowolnie ustalać sobie wynik wyborów - mówi Trela.

Dodajmy, że w poniedziałek PO organizuje wysłuchanie publiczne w związku ze zmianami w systemie sądownictwa planowanymi i przeprowadzanymi przez PiS. Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych przeszły już przez Sejm i Senat, nowela ustawy o Sądzie Najwyższym ma być procedowana jeszcze w tym tygodniu.

Źródło.Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  wczoraj o 16:45

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  wczoraj o 14:38

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  wczoraj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  wczoraj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  wczoraj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.